W dzisiejszym zabieganym świecie wielu z nas marzy o powrocie do harmonii i natury. Pragniemy w jakimś stopniu poczuć namiastkę sielskiego życia. W związku z tym coraz częściej w naszym otoczeniu staramy się wprowadzić styl rustykalny. Nie można zaprzeczyć – styl rustykalny ma swój niepowtarzalny klimat. Czym dokładnie on się charakteryzuje? Jak wprowadzić go do naszego wnętrza? Jakie są najważniejsze kolory i elementy stylu rustykalnego? Sprawdźmy to!
Styl rustykalny – historia
Każdy z nas zapewne choć raz w swoim życiu spotkał się z pojęciem „styl rustykalny”. Myśląc o stylu rustykalnym, możemy mieć w głowie przeróżne obrazy. Najczęściej są one spójne i odnoszą się do typowo wiejskich klimatów – słusznie.
Historia stylu rustykalnego sięga XIX/XX wieku. Jego nazwa pochodzi od słowa „rustic” oznaczający „wiejski”. Prekursorem tego stylu są Stany Zjednoczone. Przesiedlona ludność chcąc urządzić swoje nowe gospodarstwa, wybierała najczęściej to, co miała pod ręką. Cała aranżacja domów opierała się na materiałach i wyrobach pochodzenia „naturalnego”.

Styl rustykalny – czym się charakteryzuje
Styl rustykalny niegdyś był niesamowicie popularny. Miało to związek z oszczędnościami. Ludność niemająca dużych zasobów finansowych starała się urządzić swoją domową przestrzeń, najlepiej jak potrafiła. Wykorzystywano więc wszystko, co było w zasięgu. Kreatywność ówczesnych ludzi była niezaprzeczalnie imponująca. Najbardziej charakterystycznymi elementami stylu rustykalnego jest drewno, kamień, naturalne tkaniny, ceramika, miedź i żelazo.
Styl rustykalny – współczesne wnętrze
Współczesne wnętrza w stylu rustykalnym różnią się nieco od tych sprzed ponad 100 lat. Nic w tym dziwnego. Obecnie styl ten podyktowany jest bardziej gustem właściciela mieszkania aniżeli przymusem niskobudżetowej aranżacji domu. Zresztą dodatki w stylu rustykalnym, będące rękodziełem, a nie produktem fabrycznym wykonanym na masową skale są w cenie.
Dzisiejsze wnętrza w stylu rustykalnym to zazwyczaj elegancja połączona z prostotą i naturą. Kolorami dominującymi, charakteryzującymi styl rustykalny są biele i beże. Elementy kamienne i ceglane połączone z drewnianą podłogą, na której widać słoje. Naturalne materiały takie jak len, wełna, bawełna, świeże i przepięknie pachnące kwiaty na stoliku. To wszystko tworzy klimat niemalże wiejskiego dworku. Niektórym może to przypominać beztroskie dzieciństwo i błogie, niezapomniane wakacje u dziadków mieszkających na wsi.
Styl rustykalny – meble
Meble w stylu rustykalnym są wykonane z naturalnych materiałów. Drewniane łóżko, komoda, drzwi pomalowane na biało lub zostawione w surowym stanie, rattanowe dodatki. To tylko część tego, co możemy wykorzystać, by stworzyć rustykalny klimat w naszym salonie, sypialni, kuchni czy też łazience.
Innymi elementami, które warto wykorzystać w aranżacji pomieszczenia są drewniane półki i wieszaki z kutymi detalami. Świetnie będzie prezentowała się wygodna kanapa stojąca przy kominku, pokryta narzutą wykonaną z naturalnych materiałów. Pomysłowym rozwiązaniem jest kuchenny kredens w stylu starodawnym. Możemy go odnowić zmieniając mu uchwyty na bardziej ozdobne, a na frontach drzwiczek namalować ornamenty lub folkowe detale. Dzięki temu ożywimy neutralne wnętrze pomieszczenia.

Styl rustykalny – dodatki
Jak się okazuje, nieco rustykalnego klimatu w naszym wnętrzu możemy uzyskać także dzięki odpowiednim dodatkom. W tej roli idealnie sprawdzą się rzeczy pochodzenia „handmade”, wytworzone z naturalnych materiałów. Mogą to być piękne obrazy, lniane serwetki, rzeźby. Świetnie wkomponują się drewniane pojemniki kuchenne na przyprawy, wiklinowe wazony i koszyki.
Sprawdzi się także ręcznie zrobiona narzuta na łóżko, jutowy dywanik, lub makramowe kwietniki, w których umieścimy nasze roślinki. Jeśli mamy czas lub znamy kogoś zdolnego, możemy pokusić się, by odnowić stary, pamiątkowy stolik, fotel lub ceramiczny wazon zalegający na naszym strychu. Takie drobiazgi podkreślą jeszcze bardziej styl naszego wnętrza, dodadzą mu charakteru i osobistego wydźwięku.
Styl rustykalny – małe podsumowanie
Styl rustykalny doskonale komponuje się z elementami w stylu industrialnym, boho, shabby chic, angielskim i skandynawskim.
Co sprawi, że nasze wnętrze nabierze rustykalnego klimatu:
- jasna kolorystyka aranżacji: biel, beż
- ludowe wzory i ornamenty
- meble wykonane z surowców naturalnych: drewno, rattan itp.
- elementy drewna, cegły i kamienia
- naturalna drewniana podłoga i drzwi
- zazdrostki w oknach, ręcznie wykonane narzuty
- dywaniki jutowe, makramowe dodatki, serwetki koronkowe
- bukiet polnych kwiatów, rośliny
- kute elementy przy półkach, wieszakach i lampach
- rattanowe i wiklinowe pojemniki
- piec kaflowy, kominek
- ciosane belki przy syficie
- ręcznie zrobione półki na książki
- drewniany zegar na ścianie
- malowane obrazy, artystyczne rzeźby, ceramiczne wazony i doniczki
Wprowadzenie stylu rustykalnego do naszego wnętrza sprawi, że zwolnimy. Bliskość natury pomoże nam wyciszyć się i nieco odetchnąć od codziennych stresów. Siadając wieczorem na kanapie, okrywając się ciepłym kocykiem, słuchając skwierczącego ognia w kominku, trzymając w ręku lampkę czerwonego wina lub pyszną gorąca czekoladę poczujemy prawdziwie sielski klimat.
Najlepiej zrobić to za pomocą mebli z palet, świeżych kwiatów w wazonie i białego obrusu 🙂